Na vyššie platy farárov vraj niet,
 no biskupi si chcú dopriať nové autá

BRATISLAVA – Financovanie cirkvi je aktuálnou témou posledných mesiacov. Vedenie spolu so Združením evanjelických duchovných pripravujú model, ktorým chcú vytiahnuť veľký objem peňazí z cirkevných zborov – vraj v prospech farárskych platov. Financie v cirkvi však, zdá sa, až tak nechýbajú. Svedčia o tom zámery nákupu nových áut.

V situácii, keď cirkev potichu, bez širokej verejnej diskusie, plánuje zaviesť nové odvody z cirkevných zborov tak, aby sa naplnila centrálna kasa – a keď farárom ubrala z platov, by sa čakávalo, že nastúpi akýsi model úspor a zhromažďovania finančných prostriedkov. Farári už teraz dostávajú mzdy pod úrovňou minimálneho platu v príslušnom stupni náročnosti a vedenie naznačuje, že na dorovnanie bude treba výrazné príspevky zo zborov. V mnohých prípadoch dokonca panuje obava, že prípadné schválenie takéhoto toku peňazí zo zborov hore položí niektoré cirkevné zbory na kolená, keďže podľa dostupných informácií majú platiť nielen paušálny príspevok za kňazskú stanicu, ale aj navýšený odvod za každého člena a percentá zo všetkých príjmov cirkevných zborov. Takýto postup má podľa všetkého schvaľovať už najbližšia synoda tak, aby vošiel do platnosti hneď od začiatku budúceho roka. Model je prezentovaný ako cesta k navyšovaniu platov duchovných napriek tomu, že cirkev pre tento rok dostala historicky najvyšší transfer peňazí zo štátneho rozpočtu. 
Realita však zatiaľ ukazuje, že zvyšovanie miezd pre vedenie cirkvi vôbec nie je prioritou. Po tom, ako v tomto roku podstatne stúpli platy zamestnancov biskupských úradov, majú smerovať vysoké investície aj do nákupu nových áut. Tie si majú zadovážiť biskupi Ivan Eľko a Peter Mihoč. Biskup Západného dištriktu Ján Hroboň si nové vozidlo dal dokonca zakúpiť tesne po svojom nástupe do funkcie v roku 2018.

Je predpoklad, že na tento účel môže byť z cirkevných prostriedkov preinvestovaných okolo 100 tisíc eur. Kúpa automobilov poukazuje na to, že zabezpečenie farárov po platovej stránke znova ustupuje do úzadia. Pritom napríklad reformovaná cirkev, ktorá tiež v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi dostala zo štátnej kasy väčší objem peňazí, zvýšila platy svojich duchovných. Tí evanjelickí sa pre tento rok dočkali znateľného zníženia miezd a prišli aj o rôzne príplatky, na ktoré mali predtým nárok.

Redakcia Lutherus

 

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!