Na sociálnych sieťach sa šíri informácia, že Tranoscius predáva konšpiračnú knihu. Vedenia toto tvrdenie popiera

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Pridal sa Tranoscius, najstaršie evanjelické vydavateľstvo, ku konšpiračnej scéne? – pýtajú sa veriaci, ktorí v jeho ponuke našli titul kontroverzného a súdne trestaného šíriteľa konšpirácií Tibora E. Rostasa. Na jeho knihu v ponuke Tranoscia na sociálnych sieťach upozornil Juraj Eľko, synovec Ivana Eľka, ktorý momentálne zastáva post generálneho biskupa a má tiež zásadný vplyv na vydavateľstvo.

„Tranoscius opäť „hviezdi“. Po ezokravinách teraz ponúka Rostasovu novú knihu plnú konšpirácií a nenávisti. Úprimne ma prekvapilo a sklamalo, že sa pridal aj Evanjelický dom v Trnave. Pripomínam, že väčšina kníhkupectiev odmietla tento odpad predávať,“ vyjadril sa J. Eľko na facebooku. Autor knihy Rostas bol pritom v roku 2019 Špecializovaným trestným súdom v Pezinku uznaný za vinného z trestného činu hanobenia národa a šírenia extrémistických materiálov.

Ak by sa spojenie evanjelického vydavateľstva s Rostasovou knihou udialo bez jeho súhlasu, je zrejmé, že Tranoscius by bezodkladne podal žalobu na súde za poškodzovanie dobrého mena či zneužitie značky Tranoscia.

Tranoscius na tento pre mnohých škandalózny fakt zareagoval vyhlásením, v ktorom poprelo, že by sa malo podieľať na vydaní Rostasovej knihy. Autor statusu Juraj Eľko pritom o vydávaní nezmienil ani slovo, reagoval len na fakt, že Tranoscius knihu ponúka. „Vedenie vydavateľstva Tranoscius chce čitateľov a širokú verejnosť ubezpečiť, že sa nepodieľalo na vydaní, distribúcii ani propagácii predmetnej publikácie. Predajne Tranoscia nie sú súčasťou žiadnej predajnej siete, ktorá „Knihu nevedomosti“ distribuuje. Túto zavádzajúcu informáciu začiatkom decembra zverejnila webová stránka redakcie časopisu Zem a vek, a to bez vedomia a súhlasu vydavateľstva Tranoscius,“ tvrdia predstavitelia vydavateľstva.

Je však otázne, či Tranoscius pod vedením Petra Gärtnera prezentuje verejnosti pravdu. Ak by sa spojenie evanjelického vydavateľstva s Rostasovou knihou udialo bez jeho súhlasu, je zrejmé, že Tranoscius by bezodkladne podal žalobu na súde za poškodzovanie dobrého mena či zneužitie značky Tranoscia. „Takto vidno, že bez výzvy a upozornenia postupoval len voči spolku Lutherus, ktorý mu je ako vydavateľ slobodného média prekážkou pri šírení „jedinej pravdy“ korešpondujúcej len s názormi vedenia cirkvi. Gärtner si je pravdepodobne vedomý, že nebyť Lutherusu, názory iných „táborov“ v cirkvi by boli umlčané. Preto spoločne s vedením cirkvi na súde bojuje za likvidáciu spolku aj týždenníka Lutherus,“ vyjadril sa pre Lutherus bývalý funkcionár cirkvi, ktorý mal k vydavateľstvu kedysi blízko.

Ak teda stránka Zem a vek údajne zneužila značku Tranoscius na svoju podporu, je zarážajúce, prečo sa vydavateľstvo nebráni súdnou cestou. „Som presvedčený, že Tranoscius o tejto propagácii Rostasovej knihy zrejme vedel a súhlasil s ňou. No po prevalení škandálu sa rýchlo dohodli, že to poprú, inak by Zem a vek žalovali,“ doplnil bývalý funkcionár.

Redakcia Lutherusu

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!