Konferencia s otázkami o rasizme a diskriminácii

LIEBFRAUENBERG (Nemecko) – Miesto kresťana v povolaní konať bolo jednou z tém konferencie v nemeckom Liebfrauenbergu, ktorá sa uskutočnila na konci septembra. Účastníci diskutovali aj o probléme rasovej diskriminácie.

Ako na webe cirkvi informuje tajomníčka GBÚ pre zahraničie Marcela Kmeťová, zabitie Georga Floyda pred rokom a protestné hnutie, ktoré táto udalosť vyvolala, zvýšilo povedomie o realite rasovej diskriminácie aj v Nemecku. Práve z tohto dôvodu na konferencii otvorili otázky ako: Kde máme ako jednotlivci a ako cirkev podiel na rasistických štruktúrach? Konferencia sa podľa jej slov začala rozhovorom s mladou aktivistkou Nadiou Asaiamah, ktorá založila komunitu Nadácia čiernych. Vyjadrila sa: „Tým, že tento prípad zaujal a pritiahol mnoho ľudí v Nemecku, sme si povedali, že musíme založiť nejaký spolok, predovšetkým pre černochov, kde sa budú môcť spojiť. Miesto, kde ich niekto vypočuje, miesto, kde dostanú podporu. Chceli sme založiť organizáciu, kde sa ľudia o tejto téme niečo nové dozvedia, kde sa majú na koho obrátiť a kde by sa mohli naučiť, čo je správne a čo nie, keď ide o rasizmus.“

M. Kmeťová informovala, že na konferencii rezonovali vystúpenia ľudí, ktorí sa stretli s diskrimináciou. „Nenechali sa však odradiť a ďalej sa snažia hľadieť dopredu a urobiť niečo prínosné v tejto oblasti. Jedným z nich bol Jonas Elias, člen medzinárodného konventu kresťanov vo Württembergu. Tento konvent zahŕňa rozličné kresťanské zbory, migrantov, ktorí prišli do Nemecka. Patria sem členovia Koptskej ortodoxnej cirkvi, migranti zo Sýrie, evanjelici z východnej Európy, Litvy, Maďarska aj členovia letničných hnutí zo západnej Afriky či z Etiópskej ortodoxnej cirkvi,“ dodala.

R
Foto: web cirkvi

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!