Evanjelický kostol v Trmiciach na Ústecku sa zmení na kultúrne centrum

TRMICE (ÚSTECKO) – Niekdajší evanjelický kostol v Trmiciach sa po rokoch počas Noci kostolov otvoril verejnosti. Mnoho miestnych v ňom bolo prvýkrát v živote. Neogotická stavba, ktorá má modlitebňu a organ na poschodí, patrí od minulého roka mestu. Kostol by chcelo využiť ako kultúrne centrum. ČTK to povedala starostka Jana Oubrechtová.

Kostol bol prázdny 15 rokov. Českobratský evanjelický zbor ho vlani ponúkol mestu. Zastupitelia súhlasili s kúpou a za historický objekt radnice zaplatila 1,8 milióna českých korún. „Boli tu nánosy prachu, nefungovala voda, nešla elektrina. Museli sme všetko sprevádzkovať, aby sme to tu mohli upratať,“ uviedla starostka. Dobrou príležitosťou ukázať obyvateľom, ako vo vnútri objekt postavený v roku 1907 vyzerá, sa stala Noc kostolov.

Mesto má v prenájme miestny zámok, ktorý je však v majetku Ústí nad Labem. „Nevieme, či nám bude nájomná zmluva po roku 2023 predĺžená, preto sme využili šancu mať vlastnú nehnuteľnosť, ktorú možno využiť na organizovanie kultúrnych a spoločenských akcií,“ povedala starostka. Presťahovať by sa sem mohla zo zámku knižnica, vzniknúť by tu mohla galéria. V súčasnosti sa spracováva projektová dokumentácia na renováciu a využitie kostola. „Pre realizáciu by sme radi využili dotačné peniaze,“ uviedla Oubrechtová.

Zaujímavosťou kostola je to, že hlavná loď je na prvom poschodí, do ktorého vedie dvojramenné schodisko. Na prízemí bol byt kostolníka. Zachoval sa pôvodný oltár, organ, dvere. Napadnutý červotočou nie je krov a rozbitých je len niekoľko okenných tabuliek s vitrážou. Funkčný je aj zvon, ktorý sa po rokoch konečne rozozvučal.

Zdroj: christnet.eu

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár