Evanjelický kostol v Hlohovci vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku proti vôli zboru

HLOHOVEC – Evanjelický kostol v Hlohovci vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku proti vôli cirkvi. Podľa pamiatkového úradu je táto sakrálna stavba hodnotným príkladom sakrálnej medzivojnovej architektúry. Miestny cirkevný zbor s tým nesúhlasí a hovorí, že ich chrám sa na ten pôvodný nepodobá. V minulosti sa ho dotkla vojna i prestavba interiéru.

Základný kameň evanjelického kostola v Hlohovci položili v júni 1933. Podľa Mareka Zelinu z Krajského pamiatkového úradu v Trnave predstavuje hodnotný príklad sakrálnej medzivojnovej architektúry. Proces jeho vyhlásenia za národnú kultúrnu pamiatku spustili pred 6 rokmi.

„Posudzovala to odborná komisia, ktorá zistila, že ten objekt má pamiatkové hodnoty, a preto odporučila vyhlásenie toho objektu za národnú kultúrnu pamiatku,“ uviedol Marek Zelina.

Hlohovecký evanjelický cirkevný zbor ako vlastník kostola s tým nesúhlasil. Zástupca zborového dozoru Miloš Makiš pripomenul, že veriacim o tejto veci chýbala verejná diskusia. „Pre nás to znamená toľko, že bez súhlasu pamiatkového úradu nemôžeme vykonávať na našom kostole žiadne stavebné úpravy.“ Riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci Jozef Urminský upozorňuje na zmeny, ktorými kostol v minulých desaťročiach prešiel. „Strecha veže bola na komplet zničená a takto isto sa v podstate aj v interiéri urobili viaceré opravy. Ten objekt z môjho pohľadu by som nevidel, že je až takýto hodnotný,“ vysvetlil Jozef Urminský.

Zástupcovia cirkevného zboru hovoria, že pôvodné sú najmä obvodové múry, dlažby a časť zariadenia kostola. Pamiatkar Marek Zelina tvrdí, že aj napriek niektorým zmenám kostol svoju pamiatkovú hodnotu nestratil. Ukazuje aj na pôvodné okná, zábradlie na schodisku a niekoľko svietidiel. Podľa neho sú stavebné konštrukcie historické – sú z obdobia vzniku a sú zachované.

Na rozdiel od evanjelického cirkevného zboru radnica v Hlohovci vyhlásenie kostola za národnú kultúrnu pamiatku privítala. Viceprimátor Henrich Pataláš hovorí, že doteraz ho mali v zozname svojich pamätihodností. „Získal vyššiu ochranu, takže ho tým pádom chráni štát a bude zachovaný pre ďalšie generácie,“ uviedol Pataláš.

V Hlohovci je viac ako 30 národných kultúrnych pamiatok. Jednou z nich je aj františkánsky kláštor z 15. storočia.

R
Foto: Google maps

 

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!