Dolný Kubín si pripomenul sto rokov od úmrtia Hviezdoslava

DOLNÝ KUBÍN – V spolupráci s kultúrnymi a cirkevnými organizáciami pripravilo mesto spomienkovú slávnosť pri príležitosti stého výročia úmrtia významného slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava.

„Vyskúšajme porozumieť jeho tvorbe, začítajme sa do jeho sveta. Aj po 100 rokoch nás prekvapuje nadčasovosť, veľkosť a pestrosť jeho diela,“ uviedol Roman Večerek, riaditeľ Oravskej knižnice Antona Habovštiaka, ktorý mal tú česť predniesť niekoľko veršov z Hviezdoslavovej tvorby v úvodnej časti slávnosti. Počas nej vystúpila aj spevácka folklórna skupina Orava. Podujatie otvorili symbolicky pri soche básnika na námestí pomenovanom na jeho počesť, oproti gymnáziu nesúcemu takisto jeho meno.

„Presne pred 100 rokmi sa naši predkovia naposledy rozlúčili so svojím rodákom, veľkým básnikom, politikom a národným buditeľom Hviezdoslavom. Je to už druhé významné jubileum, ktoré si v meste tento rok pripomíname; v januári to bolo 200. výročie narodenia autora textu slovenskej hymny Janka Matúšku. Podujatia, ktoré sme ako mesto k týmto výročiam pripravovali, mali byť oveľa rozsiahlejšie, no, žiaľ, z epidemiologických dôvodov to nebolo možné,“ opísal primátor Ján Prílepok.

Organizátori sa obávali, ako pandémia ovplyvní účasť verejnosti na slávnosti, najmä v priestoroch evanjelického kostola, kde bola nosná časť programu.

„Veľmi milo nás prekvapilo, koľko ľudí prišlo. Študenti z gymnázia, z obchodnej akadémie, významní hostia aj verejnosť. Kostol bol plný,“ povedala Naďa Dudášová z mestského kultúrneho strediska. „Podujatie bolo v režime OTP ako kultúrny program, obmedzený kapacitne do stopäťdesiat návštevníkov. Pripravili sme veľmi pekný večer. Spevácky zbor rímskokatolíckej farnosti v Dolnom Kubíne zaspieval v úvode Otčenáš. Evanjelický farár Rastislav Stanček si pripravil zaujímavý príhovor, rozprával v duchu života Hviezdoslava.“

V poeticko-hudobnom pásme vystúpil Štefan Bučko, známy slovenský recitátor, herec a moderátor. Básne, ktoré v kostole zazneli, sa spájajú s Oravou.

Postavu Pavla Országha Hviezdoslava herecky stvárnil Viliam Hriadel, bývalý riaditeľ Slovenského komorného divadla v Martine.

„Ako prví vychádzali z kostola študenti gymnázia,“ pokračuje Naďa Dudáčová. „Niesli veniec a boli na čele fakľového sprievodu, ktorý sa cez Hviezdoslavovo námestie presunul na historický cintorín. Tam zazneli príhovory riaditeľa Gymnázia P. O. Hviezdoslava, jedného zo študentov gymnázia a zástupcu Matice slovenskej.

Na cintorín šiel aj pán Bučko; potešilo nás, že sa účastníci po hlavnom programe neponáhľali domov a mali záujem vzdať hold básnikovi aj na mieste jeho posledného odpočinku. Nebolo sa tam takmer kde postaviť.“

Sprievodným programom slávnosti v Dolnom Kubíne sú výstavy v mestskom kultúrnom stredisku a v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka, ako aj aktivity v knižnici, v Oravskom kultúrnom stredisku a v Základnej škole Janka Matúšku.

Jaroslava Kavuliaková
(Zdroj: myorava.sme.sk)

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!