Cirkev sa ozvala proti avizovaným zmenám štátu v rodičovskom príspevku

BRATISLAVA – ECAV na Slovensku sa ozvala proti avizovaným zmenám v rodičovskom dôchodku. Tie sa majú dotknúť poberateľov dvoch percent z dane, teda neziskových organizácií a občianskych združení.

Vedenie ECAV vyjadrilo znepokojenie z návrhu, podľa ktorého by pracujúce deti mali rodičom namiesto rodičovského dôchodku prispievať dvoma percentami z daní. Doteraz ich mohli venovať len občianskym združeniam, klubom, neziskovkám a pod. Ak návrh prejde, deti budú postavené pred voľbu, či dajú podiel z dane rodičom, alebo zostanú pri podpore občianskych združení. Existuje oprávnená obava, že charitatívne organizácie pocítia obrovský pokles darov z dvoch percent a mnohé z nich zaniknú. Navrhovaný zákon podľa vedenia cirkvi „výrazne obmedzí, alebo dokonca znemožní ich službu spoločnosti a v konečnom dôsledku na to doplatia tí, ktorým je táto služba určená. Navrhované zmeny v zákone navyše pôsobia demotivujúco pre tých, ktorí pomáhajú ako dobrovoľníci, ak by neziskové organizácie boli nútené žiadať o viac dobrovoľníckej služby,“ vyjadrili sa v stanovisku na webe cirkvi s tým, že návrh zmien považujú za nespravodlivý. Preto žiadajú o prehodnotenie avizovanej novej formy rodičovského dôchodku.

Podľa nami oslovených duchovných je pozitívne, že sa cirkev voči tomu ozvala, lebo aj priamo v ECAV pôsobia mnohé neziskovky a združenia. „No je smutné, že sa vedenie ozvalo opäť len v prípade, keď im hrozí, že prídu o peniaze,“ doplnil jeden z nich.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!