Ako sa kladú (a kradnú) zlaté vajcia v našej cirkvi

Okienko oportunistu

Chcete vedieť, akú cenu má evanjelické zlaté vajce? Tak čítajte ďalej.

Toto nie je rozprávka. Žiaľ. Je to realita. Naša realita, rozprávková pre tých, ktorí majú kľúče od „zlatého“ kurína. A my ostatní…? Môžeme si labu lízať. Alebo čítať Lutherus a knihu Janka Meňkyho. Vyberám si druhú možnosť, i keď to nie je „pekné“ čítanie. Ale nemám rád, keď ma niekto vodí za nos.

Máte radi zlaté vajcia? Ktože by nemal, veď spolu so zlatou rybkou tvoria dokonalé menu pre každého, kto sníva o náhlom bohatstve. A priznajme si to úprimne – o tom občas sníva každý človek, netreba sa za to hanbiť ani to popierať. Zlaté vajíčka stelesňujú ľudský sen o úspechu, ktorý sníva každý z nás. Je však jeden zásadný rozdiel – nie každý je ochotný pre splnenie svojho sna o zlatých vajciach prestúpiť ľudské či Božie zákony. Ale nájdu sa i takí. A zdá sa že ich je čoraz viac i medzi nami evanjelikmi, ktorí sú ochotní pošpiniť si ruky, len aby si nejaké to zlaté vajce bokom uliali… A my ostatní? Máme sa tváriť, že sme si chýbajúce zlaté vajce zo spoločného košíčka nevšimli?! To by niekomu istotne vyhovovalo, presnejšie vyhovuje to tomu, kto nás presviedča, že zlaté vajcia neexistujú, a preto ich ani nemôžeme očakávať…

Ale žijeme našťastie v slobodnej spoločnosti a vďaka neúnavnej činnosti ASloZ a Lutherusu môžeme pozerať na špinavé prsty tých, čo na náš spoločný majetok kradmo siahajú…

Deformata zdeformuje všetko

Takže tak poďme na to.

Ideme teda vybrať zo zborov likvidačné poplatky, lebo nemáme na chod cirkvi a neveríme na zlaté vajcia…

Inak povedané – nečakajte, že od spoločnosti zriadenej na spravovanie nehnuteľného majetku po nemeckých evanjelikoch (v Bratislave) môžete očakávať nejaký zisk… Naopak, my čakáme, cirkevníci, od vás zdola, aby ste za Reformatu (a jej bývalého konateľa Daniša) vyplatili daňovému úradu vyše 70 tisíc eur a to je len špička ľadovca hospodárskych podrazov, ktoré prekvitali v tejto organizácii, ktorá by sa mala nazývať Deformata. To by lepšie sedelo k jej obrazu, aký o nej majú ľudia v cirkvi ale už i v štátnej správe a na prokuratúre. Deformata zdeformuje všetko – zlaté vajce na záprdok, hospodárske výsledky, daňové odvody, vzťahy v cirkvi, dôveru ľudí v cirkev a dokáže zdeformovať aj diakoniu. A to je už čo povedať, pretože diakonia – ako všetci vieme – je ušľachtilý projekt kresťanskej lásky – agapé, ktorá sa snaží rozdeliť bohatstvo spravodlivo tak, aby i tí najbiednejší čosi z neho mali… Deformata spraví úplný opak – tých chudobných ochudobní ešte viac a tým bohatým ešte pridá. To je naša Deformata.

Takže zabudnite na zdeformované zlaté vajce (ľudovo nazývané „záprdok“, respektíve „zlatý záprdok“, ak chcete…) pre vás, ale nekotúľa sa k niekomu inému? Napríklad evanjelickej diakonii?

Tá v roku 2009 uzavrela dohodu s Reformatou o prenájme 5-izbového „bytíku“ na Panenskej ulici, v srdci Bratislavy, s rozlohou vyše 100 štvorcov. Zlaté vajce nečakajte – za 1 euro ročne by ste sa načakali… Na ďalší rok však bolo vyrúbené nájomné 1850 eur (154 mesačne, 1,50 za štvorec). Pozrime sa, ako prenajímajú podobné priestory obyčajní ľudia (tzn. bez pozitívnej väzby na úrad I. Eľka). Ak kuknete do realitky, tak zistíte, že také nájomné možno očakávať v mnohých prípadoch ale za mesiac, rozhodne nie za rok… To nikdy.

Zaplaťte omyly vedenia

Stále by ste chceli zlaté vajce? Zabudnite.

I keď nájomné v prvom roku bolo sčasti preinvestované na opravu bytu, od roku 2014 sa už investovať nemuselo (teda muselo, ale do vlastného vrecka). Poviete – ale veď sa tam robili dobré skutky, diakonia… Nuž, nerobili. Alebo je diakoniou prenájom cirkevných priestorov zahraničným záujemcom cez stránku AirbnbCouch Surfing…? Tu už niekto ozaj podnikal – nájomné bolo štandardné (nie ako ceny, prirodzene), aké býva v tomto type ubytovní – 25 eur za 1 noc! Pritom v podobnom zariadení sa pohybujú ceny za noc od 6 po 12 eur za noc (podľa dĺžky prenájmu).

O čom to svedčí? No predsa o tom, že byt na Panenskej prinášal do ECAV dve tisícky ročne a ktosi z neho mohol mať pri plnej vyťaženosti rovných 60 000! Tiež ročne… Takže toto evanjelické zlaté vajce má hodnotu 58 000 eur. Ročne!

Takže nečakajte zlaté vajce od Deformaty, ale zaplaťte omyly vášho vedenia vy sami… Je to také jednoduché, až je to hlúpe…

Podvod s „bytíkom na Panenskej“ je taký evidentný, že by ho len s pomocou kalkulačky odhalil i žiak základnej školy. My však máme vo vedení ľudí, ktorí sa roky tvária, že je všetko v poriadku. Takí hlúpi predsa byť nemôžu… Asi im to vyhovuje. Ale prečo?

Za takýto podnikateľský nájom by ročný výnos mohol pokryť 80 % z daňovej pokuty, ale… zaplatíte ju vy, nie diakonia – a viete, prečo? Lebo nerozoznáte zlaté vajce od záprdku. Niekto ho však rozozná a ten inkasuje… Tým ostatným zostanú oči pre plač.

Takže, ovečky, čo máte oči iba pre plač – čítajte len krásne veci, počúvajte krásne reči a verte tomu, že od Reformaty nemožno čakať ani škrupinky zo zlatého vajca, možno len nejaký „záprdok“…

Ale „majme nádej“ – k tomu nás vyzýva časopis Diakonia v úvodníku v tomto období.

Toto naozaj nie je rozprávka. Žiaľ.

Nábot Jezreelský

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!