Vo veži kostola v Necpaloch žije viacero druhov netopierov. Museli vyčistiť vežu

NECPALY – Zamestnanci Správy Národného parku (NP) Veľká Fatra vyčistili v Necpaloch v okrese Martin vežu evanjelického kostola, v ktorej je jedna z letných kolónií netopierov v Turci. Správa NP o tom informovala na svojom webe.

Doplnila, že v najvyšších miestach veže kostola sa od posledného čistenia pred dvomi rokmi nahromadilo viac ako 180 kilogramov trusu. „Čistenie sa realizuje mimo obdobia rozmnožovania netopierov, keď sú už mimo podkrovia a nedochádza k ich vyrušovaniu. Netopierí trus – guáno – je veľmi bohatý na dusík a využíva sa ako hnojivo. Ako poďakovanie za tolerovanie týchto malých podnájomníkov dostala fara niekoľko vriec na svoje potreby,“ uviedla Správa NP.

Vo veži kostola podľa nej vychováva počas leta potomstvo populácia netopiera veľkého (Myotis myotis), v podkroví lode kostola podkovár malý (Rhinolophus hipposideros), netopier brvitý (Myotis emarginatus) a tiež niekoľko ucháčov sivých (Plecotus austriacus). Najpočetnejší je netopier veľký, ktorý vytvára kolóniu s niekoľko sto jedincami.

Letné kolónie netopierov tvoria samičky a ich mláďatá, ktoré využívajú teplé podkrovné priestory a bezpečie pred predátormi. „Sú to hmyzožravce, a keďže hmyz má vonkajšiu kostru tvorenú chitínom, je v ich truse veľký podiel práve týchto nestráviteľných častí. Trus sa počas celého leta, keď sú netopiere aktívne, hromadí pod kolóniou, pretože ich metabolizmus je rýchly a výchova mláďat je tiež energeticky veľmi náročná,” dodala Správa NP.

Informovala: TASR

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!