Taja termíny prenosov, poslucháčom odopierajú možnosť počuť Božie slovo

Mediálna tajomníčka ignoruje potreby starších a chorých, ktorí nemôžu prichádzať do chrámov

BRATISLAVA – Vedenie cirkvi odopiera evanjelikom a. v. na Slovensku možnosť počuť Božie slovo z rozhlasového éteru. Tají totiž termíny vysielania služieb Božích.

Verejnoprávny rozhlas poskytuje časť svojho vysielacieho priestoru pre prenosy z evanjelických služieb Božích. Spravidla raz do mesiaca – okrem toho aj pri viacerých sviatkoch – si z jeho éteru možno vypočuť Božie slovo zvestované evanjelickými kazateľmi. Táto možnosť je dôležitá predovšetkým pre imobilných, starších cirkevníkov, ktorí už nemôžu prísť do Božích chrámov, a tak chcú čerpať duchovné povzbudenie aspoň prostredníctvom vysielania v rozhlase. Opodstatnenie tejto alternatívy sa zvýraznilo tiež počas rok a pol trvajúcej pandémie koronavírusu, keď sa brány kostolov na dlhý čas zatvorili a rozhlas či televízia čiastočne nahrádzali dianie v nich.

Zdá sa však, že vedenie cirkvi k tejto otázke pristupuje mimoriadne selektívne. Čitatelia týždenníka Lutherus podľa všetkého nepatria medzi tých, ktorí sú „hodní“ Božieho slova z rozhlasu. Redakcia totiž požiadala mediálnu tajomníčku generálneho biskupského úradu Janu Nunvářovú, aby jej poskytla zoznam rozhlasových a televíznych prenosov služieb Božích, ktoré bývali počas pôsobenia všetkých predchádzajúcich biskupov zverejňované na oficiálnej stránke ECAV. Redakcia to urobila na žiadosť poslucháčov rozhlasu, ktorí požadujú tiež informáciu, prečo sú v súčasnosti tieto informácie utajené. Podľa ich názoru sa tým znižuje sledovanosť a poškodzuje sa tak i samotná cirkev. Môže sa stať, že ak výrazne klesne sledovanosť, resp. počúvanosť, Rozhlas a televízia Slovenska môže pristúpiť k zníženiu počtu evanjelických a. v. prenosov.

Nunvářová žiadosť redakcie v mene čitateľov a poslucháčov odignorovala. Naplno tak potvrdila, že vedenie cirkvi delí veriacich do dvoch skupín – tých, ktorí majú právo počúvať Božie slovo z rozhlasu, a tých, ktorým to je odopreté z dôvodu odlišného názoru, resp. preto, že odoberajú týždenník Lutherus. Ide o hrubú diskrimináciu, keďže aj títo veriaci sú riadnymi členmi svojich cirkevných zborov podieľajú sa na chode a aj financovaní cirkvi. „Správanie mediálnej tajomníčky je pritom bezprecedentne arogantné, keď ignoruje takpovediac základnú potrebu každého cirkevníka – kontakt s Božím slovom, piesňami a atmosférou v chráme,“ uviedla čitateľka Lutherusu, ktorá sa informovala, ako s jej prosbou bolo naložené. Prístup vedenia cirkvi, ako aj mediálnej tajomníčky tak podľa názoru mnohých poslucháčov verejnoprávneho rozhlasu prekonal dokonca i neslávne známeho expremiéra Fica, ktorý sa vysmieval novinárom a ignoroval ich otázky. Nunvářová pritom akoby zabudla, že je zamestnankyňou platenou zo štátneho rozpočtu, resp. z príspevkov, ktoré aj prehliadaní cirkevníci posielajú cez rozpočtové zložky na jej plat. Rozhlasové evanjelické služby Božie bývajú v štvrtú nedeľu v mesiaci. Pravdepodobne by mali byť odvysielané 22. augusta o 9. hodine v Rádiu Slovensko. Z ktorého cirkevného zboru budú vysielané sa Redakcii Lutherus oficiálnou cestou nepodarilo zistiť. A to napriek tomu, že cirkev platí tlačovú tajomníčku zo štátnej kasy, do ktorej prispieva každý jeden evanjelik a pre ktorú by mal preto platiť infozákon.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!