Štefánikovo múzeum plánujú rozšíriť, chýbajú však peniaze

KOŠARISKÁ – Múzeum, ktoré približuje život generála Milana Rastislava Štefánika v Košariskách, by jeho prevádzkovatelia chceli rozšíriť. Ideu sa pokúšajú naplniť už niekoľko rokov, pre chýbajúce finančné prostriedky je však projekt nateraz pozastavený.

Budova je podľa predstaviteľov obce nedokončená pre nedostatok peňazí. I keď pred dvoma rokmi vláda schválila obci dotáciu na dokončenie prístavby k hospodárskej budove, nestačilo to. Podľa starostu Štefana Antola dotáciu nedostali v plnej výške. Dnes na dokončenie projektu chýba okolo 45-tisíc eur.

Bývalá evanjelická fara, kde sa Štefánik narodil, patrí obci. Slovenské národné múzeum ju má v dlhodobom prenájme.

Rekonštrukcia rekonštrukcia hospodárskej budovy spolu s jej prístavbou mala stáť okolo 195-tisíc eur. Po verejných obstarávaniach sa konečná cena stlačila podľa starostu približne na 183-tisíc. Vláda schválila 150-tisíc eur. „Je to prakticky hrubá stavba, ktorá je zabezpečená proti poveternostným vplyvom. Sú tu okná, strešná krytina i žľaby na vodu, takže počasie ju neohrozí,“ opisuje Antol stav objektu. Kedy ju však budú môcť využívať, je otázne. Práce sa začali v auguste minulého roka. Zastavili sa na prelome rokov. Obec sa preto obrátila na ministerstvo kultúry i Úrad vlády. Pomoc nedávno prisľúbil minister obrany Jaroslav Naď.

Získavaniu finančných prostriedkov pomáha aj Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika. „Veľmi by to pomohlo prezentácii Štefánika a šíreniu jeho odkazu. Má tam byť priestor, kam prídu deti zo škôl a kde môžu aj niečo povedať. Nie je to len ‚suchá‘ prezentácia,“ vyjadril sa pre médiá predseda Peter Novotňák.

V novej budove múzea majú pribudnúť aktivity pre návštevníkov múzea ako prednášky a besedy či vzdelávacie programy pre deti. Formou univerzity tretieho veku by sa chceli zamerať aj na vzdelávanie seniorov.

Múzeum M. R. Štefánika v Košariskách je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea Slovenských národných rád. Otvorili ho v roku 1990 v rodnom dome M. R. Štefánika, v bývalej evanjelickej fare. Expozícia bola v máji rozšírená a doplnená rôznymi predmetmi, ktoré dosiaľ neboli vystavené. Nachádza sa tu pôvodný interiér domu, v ktorom sa Štefánik narodil. Doplnili ho replikou jeho kolísky, ktorej originál sa nachádza v Balneologickom múzeu v Piešťanoch. Je tu tiež miestnosť, ktorá bola vytvorená podľa Štefánikovho bytu v Paríži. Návštevníci tu nájdu pôvodný interiér s novými exponátmi, ako sú pracovný stôl, kožené kreslo, ručne vyrezávaná šatníková skriňa a osobné predmety. Expozíciu rozšírili o jednu miestnosť, väčší priestor dostala téma Československých légií.

R

Foto: muzeum.sk

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!