Prezentácia českej diakonie v Prahe

PRAHA (Česká republika) – Dvadsiaty piaty jarmok Diakonie Českobratskej cirkvi evanjelickej v Českej republike sa uskutočnil 14. septembra v českej metropole. Pre oficiálnu stránku cirkvi o ňom napísal diakon Ľubomír Marcina.

Podujatie sa konalo na Námestí mieru a predstavili sa na ňom jednotlivé diakonické strediská. V stánkoch podľa Ľ. Marcinu ponúkali záujemcom na predaj ručne zhotovené výrobky klientov svojich zariadení. „Z pódia sa prihovárali slovom i bohatým programom umelci, ale aj žiaci cirkevných škôl. Rovnako aj Chrám sv. Ľudmily, dominanta námestia, ponúkal vo svojom majestátnom akustickom priestore návštevníkom jarmoku, ale aj turistom organové skladby,“ uviedol.

Ako priblížil, Diakonia ČCE vznikla (bola znovu oživená) v roku 1989 a dnes pôsobí na 279 miestach Českej republiky. Má viac ako 2 000 zamestnancov, mnoho dobrovoľníkov, ktorí sa momentálne starajú v 153 zariadeniach o 4 554 seniorov a 1 642 ľudí so zdravotným či s mentálnym postihnutím. Je to podľa jeho slov druhá najväčšia neštátna organizácia zaoberajúca sa sociálnymi, zdravotnými, vzdelávacími, humanitnými a rozvojovými službami v rámci ČR. Má prvenstvo v rámci celej ČR v špecializovanom školstve.

„Centrála Diakonie ČCE sídli vo svojej historickej budove v Prahe-Vinohradoch. Momentálne je riaditeľom Ján Sobeslavský, ktorý je zároveň aj predsedom šesťčlennej Správnej rady Diakonie ČCE. Centrála zamestnáva 30 zamestnancov, ktorí riadia všetku diakonickú činnosť, ktorá je sústredená jedine pod jej vedením. Neexistujú teda zborové diakonie ani diakonie, ktoré cez neziskovky vlastnia cirkevní či diakonickí činitelia. Treba podotknúť, že Českobratská cirkev evanjelická s jej Diakoniou pôsobí v krajine silne ateistickej a po odluke cirkvi od štátu. Počet českobratských evanjelikov nedosahuje po poslednom sčítaní ani tretinu voči členom ECAV na Slovensku. Výsledky, ktoré však doposiaľ Diakonia ČCE dosiahla, mali by byť pre našu ECAV a Diakoniu povzbudzujúce a hodné príkladu nasledovania,“ vyjadril svoj názor Ľ. Marcina.

R
Foto: web cirkvi

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!