Predsedníctvo vyzývalo k parlamentným voľbám v čase, keď jeden z jeho členov sám kandidoval

Predsedníctvo vyzývalo k parlamentným voľbám v čase, keď jeden z jeho členov sám kandidoval

BRATISLAVA – Predsedníctvo Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku publikovalo 14. februára na webe cirkvi výzvu k voľbám. Nabádalo v nej, aby ľudia nenechali prepadnúť svoj hlas a volili kandidátov, ktorí sú múdri, kultivovaní a čestní. Stanovisko písali v čase, keď sa jeden z členov predsedníctva – generálny dozorca Ján Brozman uchádzal o poslanecké miesto v parlamente na kandidátke strany Hlas pravice. Strana je akýmsi pozostatkom bývalej SDKÚ, ktorá bola spájaná so známou kauzou Gorila.

„Ak sa nestane nič mimoriadne, z volieb vzíde koalícia, ktorá určí charakter  správy vecí verejných v našom štáte na najbližšie štyri roky. Je preto veľmi dôležité volieb sa zúčastniť a prejaviť v nich svoj politický názor,“ hovoria v spoločnom stanovisku Ján Brozman a Ivan Eľko. Odvolávajú sa pritom na modlitbu Pána Ježiša v slovách: „Neprosím, aby si ich vzal zo sveta, ale aby si ich zachoval od zlého“ (J 17, 15). Toto je podľa slov predsedníctva cirkvi tajomstvo existencie kresťana. „Kresťan nie je vzatý z tohto sveta do iného, ideálneho sveta, kde by už nejestvoval politický rozmer života, so všetkými jeho pozitívami či negatívami. Kresťan je ponechaný v tomto svete, aby v ňom žil ako občan, ale zároveň ako Božie dieťa, ktoré sa môže v Kristu  spoľahnúť na láskavú ochranu Nebeského Otca. Jemu patrí bez ohľadu na to, čo sa vo svete a v politike odohráva,“ píše sa v ich stanovisku.

Tvrdia v ňom tiež to, že voľby netreba ignorovať a voliť múdrych a čestných kandidátov. „Prosíme vás, bratia a sestry, rátajme s tým, že nasledujúce obdobie bude napäté. Vo verejnosti sa bude prejavovať nie iba to prirodzené napätie, vyplývajúce zo súťaživosti politických názorov a postojov, ale aj napätie bičované emóciami a nepriateľstvom politických skupín. Buďme v týchto dňoch nositeľmi pokoja a rozvahy. Diskutujme slušne, či už v osobných rozhovoroch, alebo v internetovom priestore. Vážme si fakt, že žijeme v demokracii. Robme iným to, čo očakávame, aby robili nám,“ dodali Ján Brozman a Ivan Eľko.

Týždeň po zverejnení stanoviska na webe strana, na kandidátke ktorej svietilo meno Jána Brozmana, z volieb odstúpila.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!