Ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová pozvala 3. februára na stretnutie predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností. Účasť Predsedníctva ECAV – generálnej dozorkyne Renáty Vinczeovej a generálneho biskupa Ivana Eľka – na ňom vyvolala v prostredí cirkvi vlnu nevôle. Otázne je, prečo sa na stretnutí zúčastnil aj generálny duchovný OS a OZ SR Viktor Sabo a akú úlohu tu zohrával.
Témou diskusie mala byť spolupráca štátu a cirkví, ako aj možnosti, ako financovať cirkevné aktivity. Hovorilo sa tiež o novom daňovom prvku, takzvanej transakčnej dani, ktorá sa bude týkať aj cirkví. „Ministerka kultúry prisľúbila, že rezort kultúry bude poskytovať cirkvám informačnú podporu a spolupracovať s ministerstvom financií pri hľadaní možných riešení na zmiernenie dopadu tejto legislatívnej zmeny na cirkevné organizácie,“ píše sa v správe na oficiálnom webe ECAV. Na podobných stretnutiach s ministerkou by sa cirkevní predstavitelia mali zúčastňovať dvakrát do roka.
Stretnutie s kontroverznou ministerkou však vyvolalo odozvy predovšetkým na sociálnych sieťach. „Vlastne ani neviem, ako komentovať tento príspevok,“ vyjadril sa v statuse evanjelický farár v Badíne s poukazom na biblický verš z Prísloví 3, 35: „Múdri zdedia česť, ale blázni ponesú hanbu.“ Pridal sa k nemu aj farár z Príboviec s presvedčením, že predstavitelia cirkvi na toto stretnutie nemali chodiť. Konštatoval, že práve ministerka Šimkovičová „rozobrala na súčiastky“ dotačný systém. Argumentoval tak niekdajšiemu gemerskému seniorovi a dobšinskému farárovi, ktorý tvrdil, že „keď sa rozdávajú peniaze na obnovu kultúrnych pamiatok, radi naťahujeme ruku“. Badínsky farár podotkol, že ECAV je cirkvou, ktorá sa hlási k boju proti fašizmu, komunizmu a totalite, no podľa jeho názoru súčasná vláda razí celkom iné tendencie. Kritizoval aj kroky súčasného ministerstva kultúry pod Šimkovičovej vedením. To sa nepozdáva ani ďalším duchovným, ktorí sa po zverejnení správy o stretnutí s ministerkou ozvali pohoršení do redakcie Lutherusu. „Šimkovičová je síce evanjelička, ale pokrivkáva v morálke a je známa ako šíriteľka konšpiračných teórií. Nehovoriac o oprávnenej kritike zo strany kultúrnej verejnosti, opozície, médií na jej adresu. Kritizovaná býva za snahu ovládnuť slovenskú kultúru, šikanovanie ľudí z kultúrnej a umeleckej komunity, ako aj za nenávistné prejavy voči menšinám. Pre spôsob jej riadenia ministerstva kultúry bola médiami a opozíciou opakovane nazývaná „ministerkou nekultúry“, podotkol jeden z nich. Diskusia na facebooku zrejme vzbudila aj určitý tlak na autora statusu, ktorý ho napokon zmazal. „Otázne je, kto ten tlak vyvinul,“ uvažoval jeho farársky kolega, ktorý si prial ostať v anonymite. Redakcia eviduje aj telefonáty zo strany laikov, podľa ktorých je smutné, že farári sú slabí, aj pokiaľ ide o kritiku voči vlastnému biskupovi. Podľa nich im zrejme neprekáža, že mnohí laici sa za jeho vyjadrenia hanbia a chceli by mať vo vedení biskupa hodného viesť ECAV, nie takého, ktorý sa snaží dožiť do dôchodku aj na úkor potápania celej cirkvi. „Jeho vyjadrenia nemajú žiadnu autoritu v spoločnosti, čo dokázal aj v relácii Do kríža, kde neodpovedal kompetentne ani na úrovni neprezentoval posolstvo cirkvi, ktorá by mala čo povedať svetu. Je to zrejme tým, že je otázna viera biskupa, z ktorej potom vyplýva aj to, čo hovorí alebo koná,“ znel jeden z ohlasov. Veriacich tiež trápi, že biskupi nie sú morálnou autoritou, a myslia si, že za peniaze by zapredali aj svoju dušu či duše veriacich. „A to je smutný úkaz, ak sa pozrieme do minulosti, kde duchovní predstavitelia pre vieru prinášali obete aj na živote,“ zhodnotil laický funkcionár z Východného dištriktu.
Redakcia Lutherusu
Foto: Facebook