Evanjelickí biskupi vydali stanovisko k prijatej novele Trestného zákona

Prispôsobovanie Trestného zákona v prospech osobných alebo straníckych záujmov je podľa nich neprípustné

BRATISLAVA – Evanjelickí biskupi vydali stanovisko k prijatej novele Trestného zákona, ktorá bola na Slovensku v posledných týždňoch témou číslo 1.

Vyjadrili v ňom znepokojenie nad jej schválením v Národnej rade SR a verejnosti prezentovali svoje obavy o základy právneho štátu, principiálne demokratické hodnoty, ktoré sú podľa ich slov postavené na zodpovednosti, a nie na politickej svojvôli. „Úcta k spravodlivosti a rešpektovanie zákona je jedným zo základov stabilnej a bezpečnej spoločnosti. Prispôsobovanie trestného zákona v prospech osobných alebo straníckych záujmov je neprípustné. Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, krátenie premlčacích lehôt, sprísnenie pravidiel pre kajúcnikov, zníženie trestných sadzieb za korupciu a majetkové trestné činy považujeme za morálnu destabilizáciu spoločnosti a otváranie priestoru pre korupciu a majetkovú trestnú činnosť, čo ešte viac zhorší polarizáciu a napätú situáciu na Slovensku,“ konštatujú Eľko, Hroboň a Mihoč.

Skupina evanjelikov sa pýta, na čo je stanovisko biskupov dobré, a hodnotia ho len ako falošné gesto, keďže v našej cirkvi sa prijímajú zákony podobne, ako to robí súčasná vláda – narýchlo, bez diskusie s odborníkmi a pre svoj vlastný prospech.

Vo svojom vyjadrení adresovali predstaviteľom štátu výzvu, aby sa zasadzovali za spoločné dobro bez straníckych či osobných záujmov. Volajú tiež po odbornej diskusii.

„Božie slovo spája uskutočňovanie práva a spravodlivosti s pokojom a požehnaním a naším prvoradým záujmom je, aby aj v našej krajine vládol pokoj a mohli sme vnímať nie konflikty a spory, ale Božie požehnanie,“ dodali evanjelickí biskupi.

Evanjelická verejnosť však ich vyhlásenie prijala rozpačito. Časť veriacich schvaľuje, že sa biskupi vyjadrili ku kontroverznej téme, aj keď takpovediac „po funuse“, keď už bola novela odklepnutá. Napríklad rímskokatolíci reagovali už 2. februára. Ďalšia skupina evanjelikov sa pýta, na čo je stanovisko biskupov dobré, a hodnotia ho len ako falošné gesto, keďže v našej cirkvi sa prijímajú zákony podobne, ako to robí súčasná vláda – narýchlo, bez diskusie s odborníkmi a pre svoj vlastný prospech. Tak bola v ECAV riešená napríklad novela zákona o súdoch či očakávaná novela volebného zákona. „V tomto kontexte je ich vyjadrenie znepokojenia nad prijatím novely Trestného zákona len fraškou,“ myslí si evanjelický a. v. farár, ktorý si želal ostať v anonymite.

Stanovisko biskupov položilo pred niektorých veriacich aj otázku, či je jeho publikovanie výstrelom do tmy s tým, že niektorý z biskupov sa „zobudil“ a nesúhlasí, alebo biskupi jednoducho ukazujú, „aké majú svaly“. Na to je však podľa nich už neskoro. „Prečo si niektorý z biskupov nedohodol stretnutie s Ficom, Pellegrinim alebo Dankom a nepokúsil sa s nimi porozprávať? Toto je dôvod, že celé ich stanovisko je farizejské, pretože oni sami neurobili nič, aby prijatiu novely zabránili,“ myslí si duchovný s tým, že biskupi sa mohli ponúknuť ako mediátori koalície a opozície, lebo aj to je úloha cirkvi. „Som za vyhlásenia, ale až keď zlyhajú iné pokusy,“ uzavrel.

Redakcia Lutherusu

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!