Daniš je späť v Reformate: spoločnosť ho zamestnala napriek dodnes nevyjasneným kauzám Generálny dozorca sa k priamej otázke nevyjadril

Jedným z rozhodnutí, ktoré prijala tohtoročná Synoda ECAV na Slovensku 10. októbra v Ružomberku je zrušenie spoločnosti Reformata. Po dlhoročných kauzách, spojených s menami niekdajších konateľov – Vladimíra Daniša a Jaroslava Mlynára – tak zrejme cirkev potrebuje Reformatu poslať do zabudnutia a namiesto vyriešenia vleklých problémov urobiť hrubú čiaru a začať s cirkevným majetkom šafáriť po svojom.

Na druhej strane to môže mať aj pozitíva, odbúrajú sa zbytočné náklady na živenie správcovskej organizácie, ktorá spravovala cirkevný majetok a cirkev sa zbaví zlých správcov svojho majetku,“ uviedol jeden zo synodálov. „Ako je to naozaj však ukáže čas, najmä keď valné zhromaždenie – Brozman a Eľko, znovu dopustili zamestnať Vladimíra Daniša, čo je nehorázny krok,“ dodal.

Zrušenie Reformaty, ktoré odklepli synodáli, je podľa všetkého účelovým krokom. S eseročkou, ktorá spravuje cirkevný majetok – a ktorej valným zhromaždením je predsedníctvo cirkvi (I. Eľko, J. Brozman) sa totiž spájajú kauzy obrovských rozmerov. Vari najznámejšia je daňová kontrola, ktorá Reformatu stála cez 70-tisíc eur na doplatku dane a pokute. Daňový úrad ju vyrubil za nezrovnalosti z čias pôsobenia Daniša s Mlynárom. Ďalšou je neodovzdanie elektronickej formy účtovníctva, ktoré v Reformate viedla Danišova sestra.

Cirkev chce teda akoby zmiesť zo stola nahromadené problémy a začať si s majetkom nakladať po svojom. Návrh na synode totiž počíta s tým, že po likvidácii Reformaty vznikne priamo v ústredí cirkvi akési stredisko správy majetku, ktoré bude riešiť nehnuteľnosti v správe cirkvi a nakladať s peniazmi, ktoré tieto budovy vynášajú na nájme. Je otázne, či budú viazaní tak, ako bola Reformata, ktorá mala získané finančné prostriedky používať na nevyhnutné investície a opravy do budov. Tak mali byť použité aj peniaze, ktoré bývalé predsedníctvo v sume cez 450-tisíc eur vysúdilo v Štrasburgu v prípade regulovaného nájmu. O ich osude je však podozrivo ticho. Po odvolaní konateľa Štefana Sabola už totiž verejnosť nie je informovaná o žiadnych krokoch Reformaty, a teda ani o nakladaní s peniazmi, ktoré patria celej cirkvi…

Diskusia na synode vo veci Reformaty potvrdila tiež fakt, o ktorom sa hovorilo už niekoľko mesiacov. Do spoločnosti sa totiž víťazoslávne vrátil jej niekdajší konateľ Vladimír Daniš. Na otázku, adresovanú Jánovi Brozmanovi, či je v Reformate bývalý konateľ Daniš opäť zamestnaný, sa generálny dozorca podľa informácií synodálov odmietol vyjadriť s tým, nech odpovie súčasný konateľ Branislav Rybnikár. Je pritom paradoxné, že J. Brozman patril medzi najbližších ľudí okolo V. Daniša, na rokovaní grémií v minulosti sedávali bok po boku, spoločne sa zúčastňovali i súdnych sporov okolo Reformaty. Odpovedať na jeho zamestnanie však odmietol. B. Rybnikár vzápätí synode potvrdil, že Vladimír Daniš v Reformate znova pracuje, a to od 1. júla tohto roka. Zdôvodniť to mal tým, že V. Daniš je v problematike odborníkom.

Redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!