Zmena volebného zákona pripraví farára o voľbu, vokátor aj zbor, ak nezaplatia do fondu celú výšku „výpalného“

Na synode sa bude schvaľovať nový hospodársky aj volebný zákon. Celé znenie zákonov si čitatelia môžu preštudovať v prílohe tohto čísla Lutherusu. Novelizácia zákona o cirkevných predstaviteľoch, ich voľbách a charakteristike niektorých funkcií č. 11/1994 je nastavená tak, že pokiaľ cirkevný zbor neplatí, respektíve nemá zaplatenú len časť príspevkov do Fondu finančného zabezpečenia (FFZ), tak farárovi zaniká funkcia zborového farára aj vokátor

Farár teda reálne príde o status zborového farára – a to aj v prípade, že cirkevný zbor nebude mať peniaze na zaplatenie celého vedením vymeraného príspevku do fondu. Pod návrh zákona sa podpísalo predsedníctvo ECAV na Slovensku. Pod návrh zmeny hospodárskeho zákona a cenník za úkony, ako je napríklad pohreb, respektíve, že neplatiča daní a cirkevných poplatkov ani nepochovajú, zasa členovia Generálneho hospodárskeho výboru, medzi nimi aj Ján Hudák – syn farárky a liptovsko-oravskej seniorky Kataríny Hudákovej. Podľa jej kolegov v duchovnej službe je to smutný fakt, keďže jej syn vyrastal vo farárskej rodine, kde nemuseli platiť náklady na ubytovanie ani energie, o všetko sa staral zbor.  No teraz pre zbory pripravili takýto ostrý bič. Seniorka LOS K. Hudákova si, podľa duchovných, zrejme myslí, že keď jej cirkevný zbor vzorne platí, jej sa to netýka. „Asi si neuvedomuje, že ak by jej sa napríklad dozorca alebo zbor rozhodli zbaviť, jednoducho nezaplatia a jej padne vokátor i pozícia zborovej farárky,“ kritizoval zákon jeden z funkcionárov Liptovsko-oravského dištriktu. Po jeho prijatí bude zákon podľa jeho názoru nástrojom na zbavovanie sa farárov. Keď  toho svojho úspešne zbavia funkcie touto cestou, môže zbor začať nanovo platiť. „Farári sa môžu naoko tešiť a tváriť, že ich sa to netýka, ale je to len otázka času. Všetci vieme, že kostoly sa vyprázdňujú, záujem o cirkev je už minimálny, takže sa môže reálne stať, že zbory nebudú mať ani len na zaplatenie energií, nieto ešte na ‚výpalné‘. Je veľmi smutné, že toto všetko sa stalo za súčasného vedenia, ktoré ešte v Charte 2017 tvrdilo, že všetka moc pochádza z cirkevných zborov a treba dať zborom väčšie práva, lebo to sú reformačné zásady našej cirkvi. Dnes im tú právnu subjektivitu chcú vziať a zo zborov a farárov urobiť rukojemníkov,“ pripomenul farár z Liptova. Ako písal aj Lutherus, myslí si, že „ECAV už nie je misijná organizácia, kde sa má duchovný starať o spásu ľudí – ale len daňový úrad, ktorý má za úlohu dohliadať iba na to, aby ľudia platili poplatky“.

Lutherus položil otázky Jánovi Matisovi, predsedovi Združenia evanjelických duchovných, ktorý je zároveň členom generálneho presbyterstva, ktoré už navrhované zmeny zákona schválilo a posunulo na synodu,  takže bol  o zmenách informovaný. Redakcia sa ho preto spýtala na postoj ZED k tomuto volebnému zákonu, ktorý hovorí okrem iného o tom, že farár môže stratiť nielen status voleného farára, zanikne mu vokátor, voľba, a celkovo príde o sociálne istoty – a to iba preto, že zbor nemá zaplatenú len časť poplatku do fondu. Redakciu Lutherusu zaujímal tiež názor, či ECAV ešte možno vnímať ako misijnú organizáciu, alebo je to už len „daňový úrad“ na vyberanie daní a poplatkov, ktoré – ak sa tie neuhradia – bude zlikvidovaný zbor aj farár.

Predseda ZED uviedol, že „v súvislosti s návrhom novelizácie zákona č. 11/1994 postoj ZED sformulujeme na zasadnutí Výboru ZED, ktoré je naplánované na budúci týždeň“. 

Niektorí farári sú však voči tomu skeptickí. Posledné valné zhromaždenie ZED totiž podľa nich ukázalo, že organizácia, ktorá kedysi bojovala za práva farárov a bola tiež považovaná za odborársku, je dnes zbytočná. „Je to, samozrejme, preto, že je obsadená aj ľuďmi lojálnymi voči biskupom. Nparíklad tajomníčka ZED Zuzana Žilinčíková pracuje na biskupskom úrade Západného dištriktu, tak čomu sa divíme, že ZED sa farárov nezastane,“ konštatuje jeden z farárov. 

Mnohí veriaci sú z aktuálnej situácie už poriadne zúfalí. „Pýtam sa, čo vidí Ježiš, keď sa pozerá na naše kostoly a cirkev. Podľa toho, čo vidím a počujem o našej cirkvi, sa obávam, že nájde cirkev, kde Ježiš vidí na figovníku veľké zelené listy biskupských úradov, pohodlné stoličky a bohaté programy, no obávam sa, že nájde kostoly, ktoré prirovnávajú službu ľuďom a Bohu k zábave a osobným preferenciám,“ vyjadrila sa pre Lutherus veriaca evanjelička.

Otázkou podľa nej je, či sa budeme snažiť mať cirkev, ktorá produkuje listy figovníka alebo ovocie. Či sa uspokojíme len s podujatiami a školiacimi programami, ktoré nám prinášajú dobrý pocit, že máme nejaké edukačno-misijné zbytočné centrum, alebo budeme verne hlásať to, čo hlásal Ježiš: evanjelium, spásu, pokánie,  modlitbu a odpustenie?

Ohlasy na aktuálne pripravované zákony a celkovú vydieračskú politiku súčasného vedenia konštatujú, že je absolútne hrozné, keď už nielen štát, ale aj ECAV ide vycicať ľudí z peňazí. Veriaci sú znepokojení, že namiesto toho, aby cirkev bola oázou pokoja a pomoci núdznym a chudobným, ide ich ešte vydierať a zatvárať im kostoly. Podľa mnohých ide o totálny úpadok ECAV na Slovensku. 

Navyše je to aj o koniec reformačných zásad ECAV na Slovensku, pretože schválením takýchto zákonov zbory prídu o svoje právomoci aj majetok a nebudú môcť o ňom rozhodovať. Rozhodovať bude zbor, ku ktorému ho pričlenia, dištrikt alebo generálna cirkev, a to napriek tomu, že je funkčný – iba neplatí do FFZ.

Redakcia Lutherusu
Ilustračné foto: fr.de

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!