V Děčíne pred kostolom odhalili pomník Jana Palacha a Jana Zajíca od architekta Vávru

ĎEČÍN – V Děčíne pred Evanjelickým kostolom na Teplickej ulici odhalili pomník Jana Palacha a Jana Zajíca od architekta a herca Davida Vávru. Urobili tak symbolicky v deň 55. výročia Palachovho činu. Pomník dostal názov Svetlo pre Děčín a je jedným z mála určených Palachovi a Zajícovi. Architekt ho navrhol tak, aby bol osvetlený a interaktívny. Študentov pripomínajú aj svetielkujúce odtlačky dlaní.

Architekt pôvodne zamýšľal, že na vrchol artefaktu umiestni symbol srdca alebo plameňa, nakoniec zvíťazila hviezda. „Oni tu neumreli ani sa tu nenarodili. Tu máme pozitívny odkaz toho, že máme slobodu. Hovoril som si, že tá hviezda je nakoniec viac, pretože svieti a nezaoberáme sa tým utrpením,“ povedal novinárom Vávra. Pomník tvorí sklo uložené do kovového materiálu. Architekt prezradil, že sa sklenená časť pomníka vytvárala metódou tavenia farebných práškov na vrstve skla.

Odtlačky svojich rúk podľa Davida Vávru poskytli Palachova neter Andrea Palachová a Zajícova sestra Marta Janasová. Pri stlačení dlane na Palachovej strane sa pomník rozsvieti na červeno, pri zatlačení na dlaň na strane Zajícovej na modro. Pomník je biely, farby tak vytvoria trikolóru. Priložiť dlaň môže každý okoloidúci. Pomník pri kostole je verejne prístupný a nachádza sa neďaleko von hlavnej stanice. V okolí sú aj ďalšie zaujímavé sakrálne stavby, najmä synagóga v orientálnom štýle, ktorá ako jedna z mála v pohraničí bola uchránená pred zničením počas Krištáľovej noci. Okolo synagógy môžu turisti pokračovať k miestnej ZOO a vyhliadke na Labe a celý Děčín z rozhľadne Pastierska stena.

Pri príležitosti odhalenia pomníka zaznela z úst pesničkára Bohdana Mikoláška jeho pieseň, po ktorej sa netlieska – Ticho. Po nej si asi tristo prítomných uctilo minútou ticha pamiatku oboch študentov. „V čase, keď sa zatváralo za slovo, zabudli urobiť paragraf na to vás zavrieť, byť ticho a pozerať sa vzpriamene,“ povedal dnes novinárom Mikolášek, ktorý pieseň Ticho zložil po Palachovom sebaobetovaní. V tom čase mal tiež 20 rokov. Kvôli tejto piesni a jeho postojom bolo jeho meno dvadsať rokov vymazané, ako uviedol aj v rozhovore pre magazín Christnet. Jeho žena, evanjelická farárka Jana Mikolášková, bola vyhodená z teologickej fakulty, a nakoniec sa rozhodli emigrovať do Švajčiarska.

V kostole následne prehovoril predseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ktorý ocenil, že pomník vznikol v meste, s ktorým študenti nie sú nijako spojení. „Ľudia, a nie je ich medzi nami málo, dokážu robiť veci, ktoré zdanlivo nemajú logiku alebo nemajú zmysel, pretože nemajú s tým miestom zdanlivo spojenie, ale to vlastne nie je pravda. To, po čom volal Jan Palach, potrebujeme k spokojnému životu všetci,“ povedal Vystrčil. Vytvoriť pomník v Děčíne inicioval Pavel Randák, ktorý pre ČTK povedal, že sa v Děčíne Palachov čin každoročne pripomína niekoľko rokov. V kostole ďalej prehovorili zástupcovia evanjelickej cirkvi zo susedného Saska a primátor mesta Děčín Jiří Anděl.

Jan Palach sa pred 55 rokmi upálil na pražskom Václavskom námestí. Svojím činom chcel prebudiť národ z rezignácie a vyburcovať ho k odporu proti nastupujúcej normalizácii. Dva-
dsaťročný vysokoškolský študent zomrel na následky ťažkých popálenín tri dni po svojom čine, 19. januára 1969. Ďalší študent, Ján Zajíc, sa podľa Palachovho vzoru upálil na protest proti normalizácii 25. februára 1969.

O činoch študentov predstavitelia komunistického Československa aj médiá 20 rokov mlčali. Pietny akt k 20. výročiu Palachovej smrti v januári 1989 sa nečakane zmenil na silnú protestnú manifestáciu proti režimu. Tisíce ľudí sa nebáli opakovane prejaviť nespokojnosť a riskovali tvrdý zásah poriadkových síl. O niekoľko mesiacov neskôr totalitný režim padol. Od roku 2014 je 16. január v Česku významným dňom.

Zdroj: ČTK

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!