Evanjelikov a farárov cirkev informuje netransparentne. Generálne presbyterstvo nezverejnilo žiadne materiály k avizovaným zmenám

Príprava na druhú tohtoročnú synodu, ktorá sa bude konať dva dni – 18. a 19. októbra v Piešťanoch, bola obsiahnutá v jednotlivých bodoch online rokovania generálneho presbyterstva (GP) 23. augusta. Farári aj laici kritizujú, že k prerokovaným bodom nie sú k dispozícii žiadne materiály, aby sa aj oni mohli vyjadriť k tomu, o čom bude rokovať synoda. „Je to len také akože informovanie, z ktorého zasa máme dojem, že utajujú, čo sa chystá,“ sťažujú sa veriaci s tým, že podľa nich má byť všetko transparentne zverejnené minimálne na oficiálnom webe cirkvi. Bez znalosti vecí podľa nich zase dôjde len k tomu, že úzka skupina ľudí na synode letargicky zdvihne ruky za všetko, čo si praje vedenie cirkvi.

Zákon na zastrašenie farárov

Generálni presbyteri prerokovávali návrh na legislatívnu úpravu zákona o Fonde finančného zabezpečenia. „Prax priniesla potrebu právnej úpravy ošetrenia situácií pri zlučovaní CZ. Ak sa dva alebo viaceré zbory v priebehu kalendárneho roka zlúčia, tomuto zboru od najbližšieho splátkového obdobia Generálny biskupský úrad ECAV vypočíta výšku príspevku s prihliadnutím na aktuálny počet kňazských staníc a počet členov. Pri výpočte príspevkov na najbližšie dva kalendárne roky sa bude prihliadať na počet členov k dátumu jeho zlúčenia,“ konštatuje sa v správe na webe cirkvi. Cirkev teda speje k Eľkovmu plánu pozlučovať zbory a prepúšťať farárov. Hrozbu zlučovania používa ako vydieranie s cieľom donútiť zbory platiť „výpalné“. Jeden z kňazov sa pre Lutherus vyjadril, že toto je už niečo ako úžera a naša cirkev už nie je cirkvou slova a misie, ale finančného vydierania. „Pre Eľka sú peniaze viac ako spása. Takíto biskupi pôsobili v stredoveku a podobné praktiky sa vracajú. Pritom ide len o to, aby mali na biskupských úradoch plné bruchá aj za cenu likvidácie zborov,“ myslí si. O zlučovaní cirkevných zborov svedčí aj prerokovanie bodu týkajúceho sa nového zákona o cirkevných organizačných jednotkách a cirkevných zboroch. V návrhu majú byť definované podmienky pre cirkevný zbor ako samostatnú COJ a proces zlučovania, resp. zmeny formy zboru.

Novelizovať chcú aj štatút tohto fondu

Podľa webovej správy má byť podstatou zmena právnej úpravy v súvislosti s možnosťou doplatiť neuhradené príspevky do FFZ, ktorá zakladá nárok na vyplatenie príspevku pre duchovného vo výške 70 % z bežného príspevku. „V návrhu sa obmedzuje doba možnosti doplatiť príspevky spätne najviac za dobu 3 rokov, za túto dobu by zostala možnosť mať doplatené príspevky. Návrh vychádza z toho, že aj v účtovníctve je možnosť odpísať neuhradené pohľadávky po 3 rokoch, nakoľko by takéto pohľadávky bez vytvárania opravných položiek neprimerane skresľovali účtovnú závierku ECAV (účtovná hodnota aktív by bola vyššia ako reálna hodnota),“ konštatuje správa.

Zbory, ktoré neplatia, si nebudú môcť voliť farára

Presbyteri riešili aj novelu zákona o cirkevných predstaviteľoch a voľbách, ktorá tiež príde na synodu. Meniť v nej chcú postavenie cirkevných predstaviteľov a cirkevných funkcionárov. Zároveň avizujú úpravu možnosti voľby zborového farára pre cirkevné zbory, ktoré si neplnia povinnosti vyplývajúce zo zákona o finančnom zabezpečení poslania a činnosti ECAV.

Z toho zrejme vyplýva, že zbor, ktorý nebude platiť „výpalné“, si nebude môcť zvoliť svojho farára. Podľa farára, ktorý nechcel byť z obáv zo šikany zo strany cirkevných predstaviteľov menovaný, sa tak potvrdzuje, že toto vedenie sa už neštíti meniť ani reformačnú zásadu, že všetka moc pochádza z cirkevných zborov. Chcú rozhodovať o všetkom, aj o duchovných zboroch. Znepokojení zo zavádzania stredovekých praktík a zo zhierarchizovania cirkvi sú aj veriaci. „O našich zboroch má rozhodovať zvrchovaný pán Eľko? Takto chce zbory pritlačiť, aby platili do fondu? Nehorázne. Veď si dobre pamätáme, že keď si dláždil cestu za biskupskou funkciou, v tzv. Charte 2017 podpísal aj tieto slová: „Ako spoločenstvo, hlásiace sa k ťažkej skúsenosti evanjelikov počas protireformácie, vidíme aj v súčasnosti veľký potenciál v posilňovaní zvrchovanosti miestnych cirkevných zborov, od ktorých sa v evanjelickej cirkvi odvodzuje všetka moc. Každá vyššia organizačná jednotka má byť len službou miestnym cirkevným zborom a spájajúcim prvkom cirkvi v podmienkach nášho kultúrneho a politického spoločenstva. Preto vyzývame k takej zmene štruktúry ECAV na Slovensku, ktorá zodpovedá tomuto princípu decentralizácie a pružne dokáže reagovať na aktuálne zmeny vo vzťahu štátu k cirkvám a náboženským spoločnostiam. Model troch dištriktov pokladáme za najlepšie východisko pre hľadanie optimálnej zmeny štruktúry. Vyzývame členov Synody ECAV na Slovensku, aby neboli ľahostajní k budúcnosti našej cirkvi a bezodkladne využili všetky legitímne cesty, ktoré s účinnosťou od roku 2018 vyriešia zmenu štruktúry, volebného zákona, úpravu kompetencií predstaviteľov cirkvi, pripravia nové voľby a zabezpečia plynulý prechod cirkvi k fungovaniu v nových podmienkach.“ Teraz robí pravý opak. Celý obsah charty je protikladom toho, čo teraz robí. Dá sa to teda čítať tak, že to bola anticharta reformačných zásad,“ povedal Lutherusu jeden z oslovených dlhoročných laických pracovníkov.

Osobitný senát by mal zneplatňovať uznesenia zborov

Generálni presbyteri sa online formou vyjadrovali aj k návrhu novelizácie Cirkevného ústavného zákona č. 6/2000 o výklade cirkevnoprávnych predpisov. Predložený bol údajne preto, aby sa rozšírili kompetencie Osobitného senátu Generálneho súdu ECAV o možnosť rozhodovať o rozpore právoplatného uznesenia prijatého COJ so všeobecne záväzným predpisom. Má ísť o právne ošetrenie prípadov, ak COJ prijme uznesenie, ktoré je v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom. Zo správy sa opäť nedá zistiť, o čo presne predkladateľom návrhu ide. Pravdepodobne chcú docieliť, aby Osobitný senát dostal kompetencie správneho súdu. Pritom ide o vážny rozpor, pretože osobitný senát rozhoduje s konečnou platnosťou bez možnosti odvolania. Prijatím zmeny sa teda znemožní možnosť odvolať sa. Napríklad rozhodnutie zboru urobí senát neplatným – ak sa napríklad cirkevný zbor uznesie, že nebude platiť do fondu, osobitný senát im to uznesenie zneplatní.

Meniť chcú aj zákon o hospodárení

Zo správy je zrejmé, že sa chystá aj zmena zákona o hospodárení. „Je to nový cirkevný zákon, ktorý nahrádza Cirkevný zákon č. 2/1999 o hospodárení cirkevných organizačných jednotiek a Cirkevné nariadenie č. 2/1996 o pokladničnej a účtovnej službe v cirkevných organizačných jednotkách ECAV na Slovensku. Novelizácia súčasných predpisov by bola dosť rozsiahla, čo by mohlo spôsobiť neprehľadnosť, preto je navrhnutý nový právny predpis. Sú včlenené niektoré nové ustanovenia, ktoré reflektujú zmeny v hospodárení aj v účtovníctve,“ píše web. Záujemcovia sa tak zas a znova nemajú šancu dozvedieť, čo vlastne plánujú na synodu predložiť. Nikto teda nevie, aké zmeny v hospodárení majú nastať – tie si zrejme len odklepnú na synode bez toho, aby verejnosť poznala obsah.

Z fondu financujú nielen platy farárov

Považský seniorát predložil na generálne presbyterstvo návrh, aby sa z cirkevného zákona o Fonde finančného zabezpečenia vypustila možnosť používať peniaze vytiahnuté zo zborov na „výdavky na celocirkevné programy a služby ECAV v súlade s rozpočtom schváleným synodou ECAV“. Tento bod je, podľa osloveného farára, „jasným dôkazom, že peniaze z fondu skutočne nejdú len farárom ako prilepšenie k nízkym platom, ale slúžia aj na financovanie iných aktivít a iných pracovníkov. Zbory tak musia živiť aktivity biskupských úradov, ktoré pritom dostávajú peniaze zo štátneho rozpočtu, ale aj zo zahraničia“.

Generálne presbyterstvo k výzve SEJ

Generálne presbyterstvo sa zaoberalo aj stanoviskom k voľbám generálneho biskupa, ktoré vydala Slovenská evanjelická jednota (SEJ). Generálni presbyteri oznámili verejnosti, že sa s ním nestotožňujú a že podľa nich kandidačný proces bol v súlade s cirkevnoprávnymi predpismi: „Vyzýva všetkých členov ECAV, aby sa volieb zúčastnili a volili podľa svojho vedomia a svedomia.“ Vyhlásenie SEJ tým vlastne podporili, keďže tá rovnako apelovala, aby sa veriaci zúčastnili volieb a hlasovali podľa svojho uváženia a využili aj možnosť nevoliť jediného kandidáta, ktorý podľa názoru veľkej skupiny evanjelikov už roky rozkladá cirkev a veriaci ho v skutočnosti za svojho biskupa nechcú.

Redakcia Lutherusu
Foto: Ecav.sk

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!