ECAV plánuje revitalizáciu budovy na Panenskej ulici

Vízia bývania s vyšším štandardom vzniká zo zúfalstva

BRATISLAVA – Budova Evanjelickej cirkvi na Panenskej 25 v Bratislave, ktorá patrí Evanjelickej cirkvi a dlhé roky sa nachádza v havarijnom stave, by sa mohla dočkať zásadnej premeny. Generálne presbyterstvo ECAV na svojom marcovom zasadnutí rokovalo o ďalšom postupe a odsúhlasilo posun termínu kľúčového uznesenia, ktoré sa týka riešenia využitia tohto objektu. Výsledkom má byť bytový dom s vyšším štandardom, ktorého priestory budú slúžiť na prenájom.

Podľa predloženého architektonického návrhu a podnikateľského zámeru sa zvažuje rekonštrukcia budovy s možnosťou prístavby a so zriadením podzemných garáží. Tie majú vzniknúť vo dvore objektu a podľa slov generálneho biskupa Ivana Eľka bude potrebné vytvoriť minimálne 35 parkovacích miest. Členovia Generálneho hospodárskeho výboru sa s návrhom stotožnili a podporili myšlienku využívať byty v objekte výhradne na prenájom.

Generálna dozorkyňa Renáta Vinczeová informovala, že cirkev už disponuje ponukou jednej banky, ďalšie rokovania prebiehajú. Vypracovaný bol aj predbežný podnikateľský plán a právna analýza. Napriek tomu však ECAV pripúšťa, že v prípade kritického vývoja môže dôjsť aj k predaju niektorých bytových jednotiek.

Jednou z najväčších výziev celého projektu zostáva dohoda s majiteľmi garáží vo vnútrobloku. Tí majú rôznorodé zmluvné vzťahy a využívajú garáže rôznymi spôsobmi – od parkovania áut cez skladovanie nábytku až po požičovňu bicyklov. Firma GARAJ & Partners, s ktorou ECAV spolupracuje na projekte, má preto preskúmať aj túto záležitosť a navrhnúť vhodné riešenie.

Presbyteri napokon prijali uznesenie, ktorým poverili predsedníctvo ECAV predĺžením spolupráce s firmou GARAJ & Partners a zároveň posunuli termín predloženia kompletnej analýzy a návrhov do májového zasadnutia generálneho presbyterstva. Projekt Panenská 25 sa tak stáva testom schopnosti cirkvi hospodáriť s vlastným majetkom nielen zodpovedne, ale aj s víziou do budúcnosti. Cirkev plánuje budovu rekonštruovať ako bytový dom s prenajímateľnými jednotkami do 100 m², kde je podľa analýz najväčší dopyt. Projekt ráta aj s výstavbou približne 35 parkovacích miest v podzemnej garáži.

Týmto krokom sa ECAV definitívne odklonila od pôvodného návrhu. O budovu totiž prejavil záujem Tomáš Hyben, konateľ Reformaty – spoločnosti zriadenej na správu cirkevného majetku. V objekte plánoval zriadiť sociálne zariadenie podobné tomu, ktoré už prevádzkuje v Tatranskej Štrbe. Tento zámer však vyvolal silné pochybnosti, pretože prakticky znamenal vyvedenie hodnotnej nehnuteľnosti mimo cirkevnej štruktúry. Synoda ECAV preto projekt neschválila.

Treba pritom podotknúť, že druhým konateľom Reformaty je Peter Gärtner – zároveň riaditeľ evanjelického vydavateľstva Tranoscius v Liptovskom Mikuláši. Práve na príklade správy nehnuteľností, ktoré má Reforma pod palcom, vidieť dôsledky nečinnosti. Z budovy na Panenskej 25 padá omietka a ohrozuje okoloidúcich. Rovnako tak je to aj v centre Liptovského Mikuláša, kde sídli Tranoscius. Aj tam padajúce kusy fasády predstavujú riziko pre chodcov – a rovnako to poukazuje na zanedbaný stav majetku zvereného do jeho správy.

Redakcia Lutherusu
Foto: archív

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!