Na stretnutí s prezidentkou biskup Eľko velebil hrdinstvo kresťanov, v skutočnosti mlčky toleroval zavreté kostoly

BRATISLAVA – Predstavitelia cirkví a náboženských spoločností sa 21. januára stretli s hlavou štátu. Nosnou témou vzájomnej debaty bolo zmierňovanie napätia v spoločnosti.

Prezidentka na stretnutí deklarovala, že považuje za ústrednú a dôležitú tému tohto roka to, ako je možné prispieť k zmierneniu napätia v spoločnosti a k jej zjednoteniu. S predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností sa zhodla na tom, že napätie v spoločnosti aj vplyvom pandémie je mimoriadne veľkým problémom. Povedala to vo svojom vyhlásení po stretnutí.

„V období pandémie je osobitne dôležité, aby sme sa vzájomne povzbudili k tomu, čo nám dáva nádej,“ podotkol predseda Konferencie (katolíckych) biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. Podľa Čaputovej by pomohlo, keby ľudia spoločnosť nevnímali iba v dvoch extrémnych polaritách ľudí, ktorí chcú spolu iba bojovať, pretože medzi nimi je veľká skupina, ktorí hľadajú, ktorí chcú počúvať. Zároveň vyzvala ľudí pôsobiacich vo verejnom priestore, aby sa pokúsili byť jednotní v hodnotách, ktoré sa snažia žiť a reprezentovať, aj pri zachovaní pestrosti názorov.

Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Ivan Eľko pre médiá uviedol, že na stretnutí hovoril o skúsenostiach ECAV s pandémiou v minulom roku a o „hrdinstve kresťanov z našich miestnych komunít, o našej lojalite s opatreniami a o tom, že sme ako vodcovia cirkvi museli ísť akoby sami proti sebe, keď sme rešpektovali zákazy bohoslužieb. Išlo nám o príspevok k riešeniu pandemickej situácie, o naše spoločné dobro“. Je pritom paradoxom, že práve on ako predstaviteľ evanjelickej cirkvi – v porovnaní s rímskokatolíkmi – takmer vôbec nebojoval za ECAV. Vidieť to bolo i počas vianočných sviatkov, keď veľké cirkevné zbory, ale aj tie malé, kam chodí na služby Božie málo ľudí, mali zatvorené kostoly preto, aby sa nemuseli rozhodovať, koho vpustia a koho nie. Verejnosť tento stav vnímala ako dôsledok alibizmu a lenivosti farárov, ktorí uprednostnili vlastné pohodlie pred konaním viacerých služieb Božích, vďaka čomu by si Božie slovo mohlo vypočuť viac veriacich. Tých niekoľko ústretových farárov, ktorí tak urobili a obetovali svoj komfort na úkor toho, že pripravili viacero služieb Božích, však vedenie cirkvi neodmení napríklad vyšším platom v porovnaní s tými, čo ostali sedieť doma. Práve naopak, snaživí farári sú v cirkvi diskriminovaní a trestaní, pretože nezdieľajú názory súčasného vedenia a ich cirkevné zbory neplatia tzv. výpalné. Sami však tvrdia, že odmenu nečakajú a veria, že sa im jej dostane vo večnosti. Slová Ivana Eľka na stretnutí u prezidentky však vnímajú – vzhľadom na jeho prístup k tejto situácii – ako falošné a prázdne.

Prezidentka sa po stretnutí poďakovala všetkým predstaviteľom cirkví a náboženských spoločností za ich službu v uplynulom roku. Zároveň im popriala aj veľa síl a zdravia do ďalšieho pôsobenia v roku 2022.

Redakcia Lutherus
Foto: Kancelária prezidenta SR/Marián Garaj 

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!