Neplatiace zbory sa zrejme stanú filiálkami. Eľko sa plánom degradovať tých, ktorí odmietajú napĺňať kasu, pochválil u katolíkov

BRATISLAVA – Malé cirkevné zbory už tušia, aká budúcnosť ich čaká, ak bude cirkvi naďalej „vládnuť“ biskup Eľko so svojimi prívržencami. V rozhovore pre katolícky portál postoj.sk totiž podotkol, že zo zborov, ktoré nebudú platiť do centrálnej pokladnice, má v úmysle urobiť len filiálky iných cirkevných zborov.

Jeho predstava teda je, že živé a aktívne cirkevné zbory, ktoré nepošlú tzv. výpalné, podriadia pod iný – podľa všetkého vedeniu lojálny – zbor. Ten však za nové filiálky bude musieť aj odvádzať ďalšie financie, čo v praxi znamená, že výdavky sa rapídne zvýšia aj teraz platiacim zborom. Naznačuje to pokus o zámernú likvidáciu cirkevných zborov, kde ľudia financujú svoj cirkevný zbor, dávajú milodary a platia cirkevný príspevok, majú svojho farára a zbor napreduje a duchovne prosperuje. Pre prehnané požiadavky zhora však nad existenciou takýchto cirkevných zborov visí rovnaký otáznik ako nad neplatiacimi. Množia sa názory, že takúto antimisiu ešte nerobil nikto v histórii celej ECAV a rímskokatolícka cirkev sa musí v duchu radovať, ako evanjelickú cirkev a. v. rozkladajú jej vlastní predstavitelia zvnútra. Je zjavné – podľa viacerých oslovených angažovaných cirkevníkov –, že Eľko chce ECAV na Slovensku zlikvidovať namiesto pokusov o jej rozvoj. Financie, ktoré sa pod jeho taktovkou zbierajú z cirkevných zborov pritom idú naspäť farárom len v minimálnej miere, nie ako bolo sľubované, a najviac však ide do biskupských peňaženiek. Biskupi totiž dostávajú financie z fondu k platu – aj keď doň sami nijako neprispievajú, a nechávajú sa tak bez hanby živiť aj malými zbormi, ktoré balansujú na hrane prežitia. Benefity pre biskupov dnes majú hodnotu približne
2 300 eur mesačne – na druhej strane farárom podhodia len omrvinu k takmer minimálnym mzdám, aj to ako nenárokovateľnú zložku platu. Znížili im tiež funkčný príplatok, ktorý bol počas éry biskupa Klátika nárokovateľný – a hoci v tom čase cirkev disponovala nižším transferom zo štátneho rozpočtu, duchovní dostávali 33-eurový funkčný príplatok. Teraz ho – pri vyššom štátnom transfere – znížili na 31,15 € bez toho, aby naň mali nárok.

Eľko sa tiež pre katolícky Postoj vyjadril, že personálnu agendu chce z ústredia cirkvi presunúť na dištrikty. V praxi tým vysiela signál, že kým doteraz boli na generálnom biskupskom úrade dve pracovníčky na tento účel, teraz budú štyri na dvoch dištriktuálnych biskupských úradoch. Presun agendy je umelým krokom premysleným na to, aby vedenie cirkvi vytvorilo dojem, že dištriktuálne biskupské úrady sú potrebné. Ľuda totiž dlhodobo žiadajú ich zrušenie kvôli úspore cirkevných peňazí, ktoré by mohli ísť na farárske platy. „Lenže teplé miestečka biskupov, vysoké požitky a drahé autá sú pre nich viac, ako keby mali ísť slúžiť ľuďom do cirkevných zborov,“ vyjadrili sa pre Lutherus cirkevní funkcionári zo stredného Slovenska, ktorých pobúrili Eľkove vyjadrenia pre katolícke médium.

Redakcia Lutherus
Foto: redakcia Lutherus

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!