Farári nebudú z dedičstva veriacej na raste cirkvi pracovať, ale oddychovať

Verná a cirkvi oddaná cirkevníčka odkázala vo svojom závete ECAV na Slovensku 35-tisíc eur. Farári si za jej peniaze budú oddychovať. Rozhodlo o tom generálne presbyterstvo (GP) na online rokovaní 6. novembra.

Okruhy rokovania

Správa na webe tradične bezobsažne informuje o viacerých zmenách zákonov, ako je novela zákona o kaplánskej skúške, farárskej skúške či služobných povinnostiach kňazov a diakonov. Dozvedieť sa možno iba to, že sa aktualizovala výška poplatku za vykonanie jednotlivých skúšok a upravili náležitosti čerpania dovolenky či otázka príslušnosti cirkevných súdov pre duchovných pastoračnej služby.

Upravovalo sa aj odmeňovanie duchovných. Konkrétne malo ísť o duchovných správcov v školách, ktorí zároveň pôsobia ako farári v cirkevných zboroch. Platové tabuľky menili aj neordinovaným pracovníkom cirkvi, zdôvodňujú to zvýšením minimálnej mzdy. Generálni presbyteri schválili aj inštitút zmluvného platu, ktorý by podľa informácií na webe malo schvaľovať v špeciálnych prípadoch práve GP. Neuviedli však, o aké situácie má ísť.

Presbyteri chcú, aby vznikol Detský spevník. Podľa ich názoru v cirkvi chýba a považujú ho za dôležitý pre najmenších členov cirkvi.

Na rokovaní sa zaoberali tiež materiálom Právneho výboru, ktorý reaguje na Biblicko-teologické stanovisko ECAV k otázkam sexuality, prijaté synodou 1. júna 2024. V súvise s tým riešili list členov Cirkevného zboru Bratislava Staré Mesto, v ktorom cirkevníci žiadajú o prehodnotenie tohto stanoviska. Viac informácií k záverom diskusie na túto tému však v oficiálnej správe na webe neposkytli.

Dar úprimne veriacej evanjeličky

„Členovia generálneho presbyterstva boli oboznámení, že v rámci dedičského konania bola ECAV priznaná čiastka 35 000 zo závetu po poručiteľke Marte Janoušekovej, naposledy trvalý pobyt v Liptovskom Trnovci. Členovia generálneho presbyterstva schválili použitie celej tejto sumy na finančnú podporu Sabatikálneho programu duchovných ECAV rovnomernou sumou počas rokov 2025-2029,“ informujú na webe. Úprimne veriaca cirkevníčka venovala časť svojho majetku v dobrej viere a z lásky k cirkvi, v ktorej vyrastala a dávala jej počas života útechu, na to, aby sa ďalej šírilo Božie slovo, dávalo ľuďom útechu, viedlo k viere a spáse. ECAV však rozhodla, že peniaze od nej dá radšej na oddych farárov – namiesto práce a rozvoja misie. „Aj tu vidno, aký má vedenie cirkvi vzťah k milodarom a na aké účely ich bude míňať. Na svoj prospech a svoje požitky,“ okomentovala cirkevníčka z Liptova, ktorá poznala zosnulú darkyňu. Podľa nej to svedčí o viere dotyčných ľudí.

Podobný prípad sa stal už aj dávnejšie, keď farár, ktorý dnes pôsobí v hlavnom meste, manipuláciou vymámil od staršej ženy, aby mu podpísala svoj byt v meste na Liptove. Ona sama vzápätí musela odísť do domova sociálnych služieb, kam ju však už nechodil duchovne zaopatrovať. Umrela v sklamaní, smútku a samote. Ľudia neraz v dôvere odovzdajú cirkvi a duchovným všetko, čo majú, ale oni s tým darom naložia vo svoj prospech. „Je to smutné a sebecké, ale Božie mlyny melú,“ posťažovala sa priateľka veriacej, ktorá prepísala byt na farára.

O majetku cirkvi budú rozhodovať za peniaze cudzí ľudia

Na rokovaní sa presbyteri venovali aj otázke rekonštrukcie a využitia budovy na Panenskej ulici v Bratislave. Generálne presbyterstvo podľa zverejnenej informácie schválilo uzatvorenie zmluvy s externou spoločnosťou na spoluprácu pri riešení otázky rekonštrukcie a využitia budovy Panenská 25. „Zároveň schválilo, že na náklady spojené s prípravou rekonštrukcie, ako napr. architektonický návrh, posudky, odmena pre externú spoločnosť a pod., bude použitá časť prostriedkov, ktoré ECAV získala v roku 2018 ako kompenzáciu regulovaného nájomného (rozhodnutím ES pre ľudské práva v Štrasburgu) a ktoré prislúchali k tejto budove.“

Veriaci si isto dobre pamätajú, že túto budovu sa snažil získať jeden z konateľov Reformaty Tomáš Hyben. Chcel si tam vybudovať domov sociálnych služieb pre prominentných klientov. Nie je známe, či jeho úmysel trvá aj naďalej, pretože ECAV neinformuje, s akou externou spoločnosťou schválilo zmluvu ani kto je v jej pozadí. Veriaci sa ani nedozvedia, či bolo vyhlásené nejaké výberové konanie. Napriek tomu ide za vypracovanie zámeru zaplatiť ťažko vysúdené peniaze, za ktoré na súde v Štrasburgu bojovalo bývalé vedenie ECAV – emeritný generálny biskup Miloš Klátik a emeritný generálny dozorca Imrich Lukáč. Podľa informácií Lutherusu si vedenie cirkvi s budovou nevie rady. „Je otázne, či tento objekt nakoniec skončí v Hybenových rukách, alebo ho bude zastupovať niekto v pozadí. S ďalším konateľom Reformaty Petrom Gärtnerom, ktorý je okrem toho aj riaditeľom Tranoscia, chceli pred časom získať provízie z investícií do opráv majetku, a to až vo výške desať percent. Podľa farárov, ktorí tiež zabezpečujú rekonštrukcie majetku cirkevných zborov, „je to nehorázne a smutné, že cirkev si pustila do funkcií ľudí svetského zmýšľania, ktorým ide len o hmotné vycicanie cirkvi“.

Hyben je synodálom, momentálne sa rozvádza, manželka v súdnom spise opisuje jeho grobianske správanie nielen k nej, ale aj k maličkým deťom. Teraz to nikomu zo synodálov neprekáža, no keď sa rozvádzal bývalý senior Ivan Mucha, cirkevní funkcionári ho rozvláčili po svetských médiách a musel odstúpiť zo všetkých postov. Nevera pritom bola zo strany manželky,“ pripomína jeden z duchovných. Dodáva, že Ivana Muchu tvrdo prenasledovali a šikanovali, až kým ho celkom nezničili a nevyštvali zo služby v ECAV. Pri Hybenovi sú ticho, možno mu priklepnú aj majetok cirkvi, dodal iný farár, ktorý je zhrozený z prístupu vedenia cirkvi. Podotkol, že ECAV bez výhrad toleruje človeka, ktorý sa dostal do povedomia násilným prevzatím Tranoscia cez výmenu zámkov a scénami na pošte, kde bol stiahnuť z distribúcie číslo Evanjelického posla, aby sa veriaci po prevrate nedozvedeli pravdu o tom, čo sa deje v cirkvi aj vo vydavateľstve.

Redakcia Lutherusu
Foto: ecav.sk

Predchádzajúca

Ďalšia

Odoslať komentár

Prosím Prihlásiť sa uverejniť komentár

error: Obsah je chránený!!