ECAV pristupuje k svojim farárom nezákonne. Potvrdil to súd, ktorý dal v žalobe za pravdu evanjelickej farárke stojacej dnes už mimo služby v cirkvi.
Farárka, ktorá už v ECAV nemá pracovný pomer, sa spravodlivosti domáhala na súde. V pracovnom pomere žiadala doplatenie mzdy, ktorú jej zamestnávateľ – ECAV na Slovensku – krátil. Žiadala aj uznanie zaradenia jej pracovnej pozície do príslušnej kategórie minimálnej mzdy v súlade so Zákonníkom práce a s ďalšími právnymi predpismi.
Krajský súd v Bratislave v októbri rozhodol tak, že vyhovel žalobe farárky a potvrdil, že vnútorné predpisy Evanjelickej cirkvi, takzvané Zásady ECAV na Slovensku č. 1/2020 týkajúce sa odmeňovania farárov, sú v rozpore s č. 36 ods. 1 Ústavy SR a § 120 Zákonníka práce. V rozsudku konštatoval, že vnútorné predpisy cirkvi nesmú ustanovovať, že farár má nižší plat, ako je stanovená minimálna mzda podľa Zákonníka práce. Evanjelická cirkev je preto povinná doplatiť evanjelickej farárke mzdu do výšky minimálnej mzdy stanovenej Zákonníkom práce.
Keďže nesprávne zaradenie do kategórie minimálnej mzdy sa týka aj ostatných farárov a podľa rozsudku by mali byť platovo zaradení do kategórie 4 s koeficientom minimálnej mzdy 1.6, právnik, ktorého oslovila redakcia Lutheusu konštatoval, že duchovní by rozsudok Krajského súdu mali posunúť Inšpektorátu práce a rovnako žiadať ECAV na Slovensku o doplatenie minimálnej mzdy. Farárom by tiež odporúčal, aby aspoň jeden z nich predložil rozsudok farárky inšpektorátu práce, a ten sa už bude zaoberať všetkými farármi. Tým by tak cirkev mala doplatiť všetko, o čo ich cirkev obrala. Tá totiž farárov zaradila do nižšej kategórie, aby im mohla platiť menej. Platovo je to totiž tak, že čím je práca náročnejšia, tým sa aj minimálna mzda navyšuje o koeficient podľa stupňa náročnosti.
Ďalším kameňom úrazu odmeňovania farárov je aj Fond finančného zabezpečenia, ktorý v cirkvi nielenže narobil rozkol, ale spôsobil, že vedenie cirkvi postupuje nezákonne pri vyplácaní miezd farárom, keď s nimi nezaobchádza rovnako.
Duchovní, ktorých cirkevné zbory neodvádzajú peniaze do Fondu finančného zabezpečenia, dostávajú na výplatu menej ako ich kolegovia. Mnohí to považujú za neoprávnené a diskriminačné. Majú pocit, že títo farári akoby boli zaradení do nižšej kategórie, aj keď odvádzajú všetku prácu, ktorá im v zboroch prináleží. Cirkev pritom dostáva peniaze na všetkých farárov, no podľa mnohých sa správa nespravodlivo, ba v niektorých prípadoch až na hranici vydieračstva. Farárom má totiž patriť rovnaká mzda, ktorá by nemala byť závislá od toho, či zbory platia do fondu, alebo nie. Farár totiž nie je ten, kto môže nariadiť platiť alebo neplatiť do fondu, či dokonca bez vedomia zboru posielať peniaze do fondu. Platenie musia schváliť príslušné zborové orgány.
Redakcia Lutherusu
Foto: internet